Kolagen - czym jest i komu się go poleca?

Gdy mówimy o kolagenie musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z jedną z najważniejszych substancji obecnych w naszym ciele. Nie może być zresztą inaczej, skoro to właśnie od niego zależy nie tylko nasza młodość, ale i jędrność i elastyczność naszej skóry.

Jeśli go zabraknie, nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu układu kostnego, mięśni i układu nerwowego, cierpią przy tym również oczy, nerki oraz serce wraz z wątrobą. Trudno się zatem dziwić, że nazwa tego białka wywodząca się z greki pochodzi od słowa klej. To właśnie to białko spaja przecież nasze ciało i tworzy z niego jedną ciało, a o jego znaczeniu świadczy choćby to, że stanowi blisko jedną trzecią masy białka znajdującego się w naszym organizmie.

Działanie kolagenu

Gdy analizujemy skład ludzkiego organizmu musimy zwrócić uwagę na to, że blisko 40 procent kolagenu znajduje się w skórze właściwej. To właśnie on sprawia, że jest ona elastyczna, sprężysta i wyjątkowo wytrzymała. Już choćby dlatego to właśnie ten organ daje nam znać, gdy mamy do czynienia z pierwszymi ubytkami kolagenu. Wraz z wiekiem proces ten się nasila, a jego pierwsze objawy są widoczne relatywnie wcześniej, bo w okresie naszych dwudziestych piątych urodzin. Spadek produkcji własnej kolagenu do pewnego momentu utrzymuje się na stałym poziomie, przyspiesza jednak zasadniczo wraz z naszymi pięćdziesiątymi urodzinami.

Odbudowa kolagenu skóry

Gdy analizujemy samą produkcję kolagenu nie możemy nie dostrzec tego, że jest ona procesem złożonym, w którym udział bierze między innymi insulina oraz hormony tarczycy. Już choćby dlatego do pierwszych poważnych zakłóceń w tym procesie dochodzi właśnie w okresie przekwitania, gdy zaś osiągamy sześćdziesiąty rok życia, proces produkcji jest niemal całkowicie zahamowany. Na efekty takiego stanu rzeczy nie czeka się zwykle zbyt długo.

Kto powinien uzupełniać braki kolagenu?

Im jesteśmy starsi, tym gorszy jest już nie tylko nasz wygląd fizyczny, ale również stan zdrowia. Właśnie dlatego osobom starszym zaleca się uzupełnianie braków w kolagenie, choć coraz częściej można usłyszeć o tym, że nie są oni wcale jedynymi adresatami suplementów diety, które mogą pomóc w doprowadzeniu organizmu do równowagi. Kolagen jest też polecany każdemu, komu zależy na młodym wyglądzie i dobrej formie zwłaszcza, że problem ten dotyczy także ludzi młodych, szczególnie, jeśli przepadają za opalaniem się. Czasem kolagenu pozbywamy się przecież niejako na własne życzenie, na związek ten niekorzystnie działają bowiem choćby niektóre związki chemiczne obecne w kosmetykach, które stosujemy na co dzień, a nawet – wahania temperatur, co jest przecież zjawiskiem typowym w naszym klimacie.

Autor

Justyna Siwiec

Redakcja felpasz.pl