Kolagen a organizm człowieka

Kolagen na cellulit i rozstępy

Im mniej w organizmie kolagenu, tym więcej elastyczności traci tkanka łączna. Stąd też pomarańczowa skórka u kobiet. Jeśli w skórze znajduje się odpowiednia ilość białka, wówczas można zapobiec jej powstawaniu. Dlatego też zaleca się przyjmowanie suplementów diety, które wpłyną bezpośrednio na walkę z cellulitem i rozstępami. Jeśli naczynia krwionośne pobudzi się do lepszego transportowania krwi, włókna tłuszczowe nie będą odkładać się w tkance tłuszczowej. Nie powstaną zgrubienia i guzki.

Kolagen na blizny

Blizna, która pojawia się podczas gojenia, to tkanka łączna, zastępująca uszkodzoną tkankę. To naturalny proces. Skóra właściwa jest zastąpiona nową, która jest lepiej unaczyniona i ma włókna kolagenu. Fibroblasty wpływają na uporządkowanie kolagenowych włókien, przez co blizny się zmniejszają.

Kolagen na włosy

Na wypadanie włosów często ma wpływ niedobór białka. Jeśli go nie ma, to włosy są cienkie, przesuszone i łamliwe. Aby je zrewitalizować od wewnątrz, dobrze jest posiłkować się kolagenem. To on jest odpowiedzialny za dostarczenie aminokwasów, przez co włosy przybierają prawidłowy wygląd.

Kolagen dla Twoich stawów

Kolagen na stawy

Szkielet kostny odwapnia się, kiedy następują zaburzenia metabolizmu kolagenu kostnego. Kości stają się kruche i łatwiej się łamią. Jeśli struktura kolagenowa kośćca nie jest odpowiednia, wówczas w starszym wieku jest się narażonym na osteoporozę. Kolagen produkuje odpowiednią ilość mazi stawowej, poprawia stan chrząstki, czyniąc ją twardą i elastyczną. Sprawia, że enzymy odpowiedzialne za bóle reumatyczne, są ograniczone.

Kolagen w pożywieniu

Kolagen znajduje się w różnych produktach. Nie da się go niestety utrzymać w odpowiedniej ilości tylko za ich pomocą, ponieważ produkty spożywcze zawierają go bardzo niewiele. Lepiej jest stosować suplementy diety z kolagenem. Hydrolizaty kolagenowe pomagają leczyć choroby zwyrodnieniowe. Suplementy kolagenowe sprawiają, że wspomaga się proces naprawy skóry, ciała, kości, stawów. Suplementy pomagają także produkować kolagen właściwy w chrząstce, przez co staje się ona odporna na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym przynosi ulgę w bólu i przyspiesza usuwanie uszkodzeń więzadeł, ścięgien, chrząstek i kości.

Kolagen odpowiada także za spłycanie zmarszczek. Skóra jest napięta i elastyczna, przez co nowe zmarszczki się nie pojawiają. Dzięki niemu tworzenie się nowych komórek chrząstki stawowej przebiega pomyślnie i efektywnie. Kolagen ma pozytywny wpływ na włosy, wpływając na zachowanie ich koloru i gęstość.

Autor

Natalia Czerwińska

Redakcja felpasz.pl