Geneza bólu kolan i sposoby walki z tym zjawiskiem

Opuchlizna i intensywny ból kolan może pojawiać się nawet w czasie zwykłego siedzenia. Jest to efekt zwyrodnień stawów kolanowych, które najczęściej dotykają osoby starsze, ale są także problemem osób młodych.

Płyn w kolenie

Powodów bólu kolan może być oczywiście bardzo wiele. Najczęściej są to czynniki mechaniczne, ale nie tylko one sprawiają problemy. Kolana są przez nas wykorzystywane praktycznie cały czas, więc ich zużycie jest poważne.

Typowym problemem z kolanami jest gromadzenie się w torebce stawowej dużych ilości płynu. Jest to najczęściej efektów uszkodzeń chrząstki stawowej. Dotknięta tym problemem osoba ma odczucie tak zwanych „pełnych kolan”. W kolanach pojawia się ucisk, który zmniejsza ich ruchomość i jest problemem nawet w czasie siedzenia. Może być związany z silnym bólem, chociaż nie musi. W trakcie procesu zwyrodnienia stawów powstają tak zwane osteofity, czyli patologiczne wyrostki kostne, które bardzo często współwystępują z płynem w kolanach.

Leczenie takich schorzeń zazwyczaj prowadzone jest z użyciem kwasu hialuronowego, który podaje się bezpośrednio do torebki stawowej i ma za zadanie wiązać płyn w kolanie. W trakcie leczenia wykonuje się zazwyczaj do 3 iniekcji. Stosuje się także ultradźwięki i leczenie laserowe, a skrajne przypadki poddawane są leczeniu operacyjnemu.

Jak leczyć kolana

Zwyrodnienia tkanek chrzęstnych

Równie często powodem problemów z kolanami jest zwyrodnienie tkanki chrzęstnej. Jest to stosunkowo delikatna tkanka, która codziennie poddawana jest działaniu bardzo dużych sił, a brak ich występowania jest nawet większym problemem, ponieważ kolano nie jest wtedy trenowane. Chrząstka stawowa w kolanie ulega zazwyczaj powolnej degradacji w wyniku przeciążeń, co z początku nie daje żadnych objawów, ale kiedy uszkodzenia są już poważne, dochodzi do ograniczenia motoryki i objawów bólowych.

Sposobem na radzenie sobie z tym problemem są zazwyczaj różnego rodzaju maści, które pozwalają na łagodzenie powstającej opuchlizny i zmniejszanie bólu. Podaje się również specjalne leki stymulujące regenerację chrząstki stawowej. Polega to głównie na zmniejszaniu stanu zapalnego i poprawie natlenienia płynu w torebce stawowej.

Stan kolan zależy przede wszystkim od samego pacjenta i od jego trybu życia. Warto jest podejmować intensywną aktywność fizyczną, która jednak nie obciąża za bardzo stawów. Idealnym przykładem jest tutaj pływanie. Trzeba też dbać o właściwą wagę ciała, by nie przeciążać kolan. Jeśli chodzi o suplementy diety, polecane są produkty z kolagenem.

Autor

Karol Michalski

Redakcja felpasz.pl