Witamina D3 - właściwości i zastosowanie

Witamina D (ergokalcyferol-D2, cholekalcyferol-D3, alfacalcidol) jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosfor. Posiadanie odpowiedniej ilości witaminy D, wapnia i fosforu jest ważne dla budowy i utrzymania silnych kości. Witamina D jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom kości (takim jak krzywica, osteomalacja). Witamina D jest wytwarzana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Produkty ochrony przeciwsłonecznej, odzież ochronna, ograniczona ekspozycja na światło słoneczne, ciemna skóra i wiek mogą uniemożliwić uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D w słońcu.
 
Witamina D z wapniem jest stosowana w leczeniu lub zapobieganiu utracie kości (osteoporoza). Witamina D jest również stosowana z innymi lekami w leczeniu niskiego poziomu wapnia lub fosforanu spowodowanego pewnymi zaburzeniami (takimi jak niedoczynność przytarczyc, pseudohypoparathyroidism, rodzinna hipofosfatemia). Może być stosowany w chorobach nerek w celu utrzymania prawidłowego poziomu wapnia i umożliwienia prawidłowego wzrostu kości. Krople witaminy D (lub inne suplementy) są podawane niemowlętom karmionym piersią, ponieważ mleko matki ma zwykle niski poziom witaminy D.
 
Jak stosować witaminę D3?
Przyjmować witaminę D doustnie zgodnie z zaleceniami. Witamina D3 najlepiej wchłania się po posiłku, ale może być przyjmowana z jedzeniem lub bez jedzenia. Alfacalcidol jest zwykle zażywany z pożywieniem. Postępuj zgodnie ze wszystkimi wskazówkami na opakowaniu produktu. Jeśli nie masz pewności co do jakichkolwiek informacji, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
 
Jeśli lekarz przepisał ten lek, należy zażyć go zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie zależy od stanu zdrowia, ilości promieniowania słonecznego, diety, wieku i reakcji na leczenie.
 
W przypadku stosowania płynnej formy tego leku, należy dokładnie zmierzyć dawkę za pomocą specjalnego przyrządu pomiarowego/ łyżki. Nie używaj łyżki domowej, ponieważ może się zdarzyć, że nie otrzymasz odpowiedniej dawki.
 
W przypadku przyjmowania tabletki do żucia lub opłatków, należy dokładnie przeżuć lek przed połknięciem. Nie połykać całych opłatków.
 
Jeśli bierzesz szybko rozpuszczające się tabletki, osusz ręce przed zastosowaniem leku. Umieść każdą dawkę na języku, pozwól mu całkowicie się rozpuścić, a następnie połknij ją śliną lub wodą. Nie musisz brać tego leku z wodą.
 
właściwości witaminy d3
 
Niektóre leki (sekwestranty kwasów żółciowych, takie jak cholestyramina/chlostipol, olej mineralny, orlistat) mogą zmniejszyć wchłanianie witaminy D. Należy przyjmować dawki tych leków w miarę możliwości w stosunku do dawek witaminy D (w odstępie co najmniej 2 godzin, w miarę możliwości dłużej). Najłatwiej jest zażyć witaminę D na dobranoc, jeśli zażywasz również te inne leki. Zapytaj swojego lekarza lub farmaceuty, jak długo należy czekać pomiędzy dawkami i na pomoc w znalezieniu harmonogramu dawkowania, który będzie działać z wszystkimi lekami.
 
Zobacz również: niedobór witaminy D
 
Należy regularnie przyjmować ten lek, aby uzyskać jak największe korzyści z jego stosowania. Aby pomóc Ci zapamiętać, bierz go o tej samej porze każdego dnia, jeśli bierzesz go raz dziennie. Jeśli zażywasz ten lek tylko raz w tygodniu, pamiętaj, aby przyjmować go tego samego dnia każdego tygodnia. Może to pomóc w oznaczeniu kalendarza przypomnieniem.
 
Jeśli lekarz zalecił, abyś stosował specjalną dietę (np. dietę bogatą w wapń), bardzo ważne jest, aby stosować dietę w celu uzyskania jak największych korzyści z tego leku i zapobiegania poważnym skutkom ubocznym. Nie należy przyjmować innych suplementów/witamin, chyba że zaleci to lekarz.
 
Jeśli uważasz, że możesz mieć poważny problem medyczny, natychmiast zwróć się o pomoc medyczną.

Autor

Natalia Czerwińska

Redakcja felpasz.pl